Startsida > Nyheter > Bäste STÖDMEDLEM - fortsätt stödja oss. Både du och vi behöver det!
NyheterOnsdagen 18 aug 09:04 Allmänt: Nyhet Bäste STÖDMEDLEM - fortsätt stödja oss. Både du och vi behöver det! Det finaste man kan bli i Jämtland Basket är att vara STÖDMEDLEM. Hjälp oss med att bygga en stabil elitförening som vilar på sunda samhällsvärden. Vi har en fantastisk uppslutning från företagsamheten i länet som alltid supportat Jämtland Basket Det främsta motivet för detta är att vi under 26 år spelat i Sveriges högsta nationella serie och alltid bjudit på härlig stämning och med många, många oerhört spännande matchavslut. Detta har betydelse och blir en del av länets profil när det gäller att attrahera studenter, arbetskraft och investerare till Jämtland. Som ni själva vet så var förra året slitsamt. De sportsliga resultaten var inte godkända. Emellanåt får styrelsen höra att det enbart är ekonomi som prioriteras. Det är helt felaktigt. Vi gör allt vi kan för att prioritera idrotten. Vi försöker engagera så många ideella människor som vi någonsin kan. Detta för att frigöra resurser till våra elitlag. Däremot är det så att ekonomin är en restriktion. Långsiktigt krävs det att föreningen går med vinst varje år. Detta för att någon gång emellanåt kunna ta en förlust utan att verksamheten riskeras.
Tack för din insats – styrelsen fortsätter arbeta för din skull. Vi vill alla se bra basket – till hösten blir det åka av. Den siste spelaren vi kommer rekrytera till årets herrtrupp ska utnämnas till ligans MVP, åtminstone om vi får bestämma.
Ansvaret för föreningens skötsel ligger på styrelsen, men ansvaret för FRAMTIDEN ligger på oss alla. Det beror på engagemanget runt om. Förutsättningen för att barn och ungdomar ska få lika mycket glädje av basketen som vi själva haft är att nu bjuda tillbaka. Detta oavsett om vi spelat, coachat, varit lagförälder, funktionär eller hängiven åskådare. Det är "Pay-back time" som amerikanarna säger.
Visst är det värt 1400 kr per år att bli Stödmedlem - att bli EN AV OSS. Gå in på hemsidan så ser du vilka som är med. Du som varit med tidigare vet att det är värt varje krona! Förutom inträde på matcher (inkl halvtidsfika), så blir du medlem i föreningen och så bjuder vi in till några glada överraskningar.
Välkomna till en härlig höst!
1400 kronor kan sättas in på klubbens bankgiro: 445-8360 märk ”Stödmedlemskap”.